آموزش عربی دکتر حمید رضا مستفید
نقد یک برداشت غیرعلمی از واژه تاسوعا و عاشورا دکتر حمید رضا مستفید

نقد یک برداشت غیرعلمی از واژه تاسوعا و عاشورا

نقد یک برداشت غیرعلمی از واژه تاسوعا و عاشورا را که سال‌هایی است در فضای مجازی در حال دست‌به‌دست شدن است، در ادامه آمده است. ابتدا متن برداشت مذکور و سپس نقد آن که در قالب یک فایل صوتی آماده شده، می‌آید:

برداشت غلط در مورد واژه‌های تاسوعا و عاشورا

متن این برداشت موردنقد به‌شرح زیر است:

[blockquote author=”” link=”” target=”_blank”]اکثر اهل لغت معتقدند چون عشر و عاشر از یک ریشه‌اند و واقعه کربلا هم در دهم ماه محرم اتفاق افتاده است پس عاشورا یعنی دهم محرم؛ و بر همین قیاس تاسوعا را نیز که با تسع و تاسع شباهت ظاهری دارند روز نهم ماه محرم گفته‌اند.
اما آیا واژه عاشورا برای دهم ماه‌ها دیگر نیز به کار می‌رود؟
در ریاضی اعداد قاعده خود را دارند و هر قاعده‌ای که بر شمارش اعداد حکم کند بر سلسله اعداد هم حاکم خواهد بود. اعداد بر خلاف کلمات استثناپذیر نیستند؛.. چنان چه تاسوعا و عاشورا در زمره اعداد باشند باید قاعده‌پذیر باشند؛ یعنی باید بتوان بقیه اعداد را هم به همان سیاق تلفظ کرد؛ مثل تاسوعا – عاشورا – ثامونا – سابوعا-..، اما ای گونه نیست این دو روز هیچ ربطی به اعداد ندارد بلکه معنای دیگری دارند.
عاشورا؛ روز معاشرت با امام(ع)
عشر به کسر عین و عشرت، به معنای معاشرت و مصاحبت است. معاشر به ضم میم یعنی مصاحب و عاشر اسم فاعل عشر است که خودش ثلاثی مجرد اسم مصدر عشرت است. خداوند می‌فرماید: «وَ عاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ» (نساء/۱۹) با زنان آن گونه که شایسته آنان است معاشرت کنید. عشیر یعنی همدم و رفیق؛
العاشور از ریشه عشر به کسی گفته می‌شود که معاشرت خصلت او باشد. العاشوراء جایی که میل به معاشرت و رفاقت و مصاحبت نمایان می‌شود و افراد میل معاشرت خود را با کسی که مورد نظر است عرضه می‌کنند؛ و عاشورا مبالغه است از میل به معاشرت؛ یعنی روزی که میل معاشرت و رفاقت با امام(ع) به شدت بالا می‌رود.
تاسوعا؛ روزی برای وسعت ظرفیت
و بر همین اساس اتسع به فتح الف یعنی گروه‌های ۹ نفره شدند. اما اتسع به کسر الف یعنی وسعت پیدا کرد – گشاد شد – فراخ گردید. اتساع یعنی گسترده شدن و گشاد شدن. بالا رفتن ظرفیت. اتساع شرائین؛ یعنی رگ‌ها گشاد شدند و ظرفیت یافتند»[/blockquote]

نقد این برداشت غلط

نقد این برداشت غلط را در زیر می‌شنوید:

دسته‌بندی: یادداشت ها
ارسال برای دیگران
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست